Mössön 221

Populära Mössön - två hus med egen brygga vid havet

Fritidshus
3 rok
60 kvm
1 575 000 kr

Mössön är en av våra fantastiska och populära havsområden. Med sin geografiska placering lockar den ortsbor likväl som de mer långväga gästerna. Här finns två bostadshus om ca 30 + 30 kvm - den ena har köket och allrum samt ett inglasat uterum, och den andra har två sovrum samt badrum. Här finns också en nyare och isolerad friggebod som tjänar som förråd. Egen brygga vid havet strax nedanför, med båt- och badplats. Varmt välkomna till vackra Mössön//

Bostadsbeskrivning

Stugorna är praktiskt fördelade så att den ena har kök och allrum och den andra fungerar som sovstuga. Den större stugan har en hall med  plats för kläder och skor. Denna byggdes om för något år sedan och har idag ett nytt kök med  matplats för 6 personer. Ky/frys och spis samt en fullt fungerande vedspis. 

I allrummet har vi ytterligare en eldstad i form av en öppen spis. Trägolv och stora fönsterpartier mot havssidan. Här finns en liten avskild del, en mysig hörna att hänga i om sommarkvällarna. Alla fönster här är bytta till nya 3-glas. 

Den inglasade verandan går i dag i Leksands färger - så håller du på något annat hockeylag så får du nog tyvärr börja med att måla om :) Här finns också en öppen spis och utgång till trädgården. 

Ny luftvärmepump har installerats.

Sovstugan har två rum med plats för ca 8 bäddar. Badrummet har dusch och handfat samt en Cinderella toalett som fungerar alldeles utmärkt. 

Ett generöst förråd har byggts på senare tid, är isolerat och rymmer plats för trädgårdsmöbler och annat. 

Pergolan kan ge lite skugga eller kanske skydd för regndropparna. 

En härlig tomt med plats för lek och studsmatta, odling eller bara vackert grönt som det är. 

Sist men inte minst - egen brygga och båtplats strax nedanför huset. Vår vackra skärgård ger möjligheten att även se och upptäcka omkringliggande pärlor med strövområden, matställen och badplatser.

Med ca 3 timmar till Stockholm - här kan du njuta av lugnet på semestern, sommar som vinter.

Anki Sulser Ansvarig Mäklare 070-375 75 31 anki@halsinglandsfm.se

Visning

2026-06-02 16:30 – 17:00
Boka för visning, varmt välkommen!
2026-06-05 15:30 – 16:00
Boka för visning, varnr välkommen!
Anki Sulser Ansvarig Mäklare 070-375 75 31 anki@halsinglandsfm.se

Visning

2026-06-02 16:30 – 17:00
Boka för visning, varmt välkommen!
2026-06-05 15:30 – 16:00
Boka för visning, varnr välkommen!