Galjonsgatan 5
Hudiksvall
Hudiksvall

Stor 2:a med havsutsikt och en 32 kvm inglasad balkong

Bostadsrätt
2 rok
72 kvm
2 395 000 kr

Söker du ett boende med det där lilla extra? Generösa ytor, bra förvaring, uteplatser, carport, garage... Här är allt mycket praktiskt och välordnat. Fina materialval och en magisk utsikt som slår det mesta - både över havet och in mot stan. Det här är dessutom föreningen med de lägre avgifterna. Så ta chansen som inte kommer så ofta - en generös lägenhet producerad 2018, som ger just det där lilla extra.
Varmt välkommen!

Bostaden

Här har vi en välplanerad och trivsam lägenhet, med ett toppenbra läge och utsikt över Hudiksvalls inlopp. På de 72 kvm som erbjuds ryms två rok i en mycket bra planlösning. Du har dessutom två förråd och carport vilket ingår i avgiften - även möjlighet till garage och elbilsladdare. På den 32 kvm generösa balkongen kan du njuta av utsikt åt flera håll. Den förlängda delen som denna förening har ger även en härlig kvällssol, och utrymme finns för både matplats, lounge och planteringar om du önskar. En unik tillgång som ger bostaden ett fantastiskt komplement som du inte hittar någon annanstans. Glaspartierna är barnsäkra men öppningsbara och golvet har plastplattor på betongen och över det en behaglig nålfiltsmatta att gå på.

Köket är extra påkostat med stenskivor och belysta vitrinskåp. Här finns kyl, frys, spishäll, samt ugn och micro inbyggt i pelare. Ett trivsamt ljusinsläpp från tre håll och en stor matplats mot havet.

Vardagsrummet har en öppen planlösning med köket. Sovrummet rymmer dubbelsäng, kontorsplats och har en hel vägg med garderober för bra förvaring. Badrum med kakel och klinker med golvvärme, wc, handfat och dusch med glasväggar. Tvättbänk med förvaring, tvättmaskin och tumlare samt ett torkskåp och även handdukstork.

Hela lägenheten har en enhetlig enstavsparkett och en takhöjd om hela 2,70 m.

Denna förening byggdes då bl a räntorna var låga vilket spelar in för den låga avgiften.

Strax nedanför huset ligger föreningens båthamn vilken ger dig möjligheten att nå Hudiksvalls vackra och lättillgängliga skärgård. Här finns också garage att hyra, möjlighet till elbilsladdare, parkering och carport vilket ingår samt varmförråd i huset och ett kallförråd vid carporten.

Generösa hissar och ett fint trapphus ger en bra känsla redan från entrén, för att inte glömma den vackra gården utanför med planteringar och fina uteplatser att nyttja. Gästlägenhet finns när familj och vänner hälsar på.

En kort promenad genom gång- och cykelväg så når du stan. Mataffären finns även den på gångavstånd liksom tågstationen. På området finns också ICA:s självbetjäningsbutik som är tillgänglig 24/7.

Söker du en bostad med en bra känsla, bekvämlighet och låga kostnader - då kanske denna är vad du söker. Kontakta mäklaren för mer information och visning.

Varmt välkommen!

 

Området

Brygg platser nedanför huset finns att hyra. Till lägenheten hör en carport med installerad elbilsladdare och ett kallförråd. Området består av tre enskilda bostadsrättsföreningar samt ett 55+ boende under uppförande lite längre bort. 

Strax bortanför ligger Hudiksvalls nya hamnkvarter. Där finner man OilQuick Arena med padel, idrottshall och konferensmöjligheter. Ett stort gym om ca 2000 m2 träning i en ljus och öppen miljö. Här hittar du allt från traditionella träningsmaskiner, fria vikter, hinderbana, funktionell träning liksom Milon och gruppträningspass i alla former.

 

Allmän beskrivning

Brf Parkhyllan är en bostadsrättsförening som byggdes 2017 med inflytt 2018. I varje hus ryms 17 st bostadsrätter. Varje lägenhet rymmer en egen tvättmaskin och torktumlare och till varje lägenhet följer en carportplats med tillhörande förråd. I föreningen finns även en uthyrningslägenhet som medlemmarna kan hyra om 200kr/natt.

Nedanför husen finns nybyggda bryggor båtplatser som medlemmarna ges förtur till.

Anki Sulser Ansvarig Mäklare 070-375 75 31 anki@halsinglandsfm.se

Visning

2026-09-02 17:00 – 17:30
Boka för visning, varmt välkommen!
Anki Sulser Ansvarig Mäklare 070-375 75 31 anki@halsinglandsfm.se

Visning

2026-09-02 17:00 – 17:30
Boka för visning, varmt välkommen!