Som en egen liten oas mitt i bostadsområdet som sjuder av familjeliv. Här leker barnen på gatan, i lekparkerna, cyklar på cykelvägarna och klättrar i skogen. Fin villa med renoverat kök och badrum. Väl använd tomt med vacker uppvuxen trädgård. Dubbel carport och växthus. Välkommen!
De som växt upp i området söker sig gärna tillbaka när de själva bildat familj. De vet att det är ett underbart ställe att växa upp på. Här springer man själv till kompisar och cyklar säkert till skolan. Förskolan ligger i området och det är nära till naturen.
Golfbana, skidspår och närheten till stan gör det ännu bättre.
Lomtjärnsvägen 9 ligger längst in på gatan vid vändplatsen så det är ingen genomgående trafik här. Tomten ut mot Saltviksvägen har söderläge och sol hela dagen.
Entréplan
Huset har renoverats genom åren med en ljus fin känsla.
Du kommer in i hallen med trappan upp till övre våningen. Här kan du hänga av dig ytterkläderna och får direkt kontakt med den som är i köket eller vardagsrummet.
Köket som renoverades 2018 har fått en öppnare planlösning mot vardagsrummet och dörren ut till den inglasade altanen.
Fina detaljer som platsbyggt vitrinskåp med belysning och ett riktigt hörnskafferi.
Innanför köket finns tvättstugan, det är det enda rummet som inte renoverats. Litet men med allt man behöver och en praktisk groventré.
Vardagsrummet har utgång till den inglasade väl tilltagna altanen. Här myser man från tidig vår till sen höst.
Två sovrum finns i detta plan. Ett något mindre med en garderob och ett större med hel garderobsvägg.
Badrummet byggdes om 2014 och gjordes riktigt rymligt med både badkar, dusch och bastu. Kaklade väggar och matta med vattenburen golvvärme.
I den södra gaveln har huset fått ett ljust vilorum. Vitmålad panel på väggarna och dubbla glasdörrar ut mot trädgården. Här kan man sitta och lyssna på en ljudbok och se årstiderna förändras utomhus.
Övre plan
En trappa upp finns ett extra allrum med snedtak och ett stort takfönster som släpper in fint med ljus.
Två sovrum, ett i varje gavel och sidovindar för att ta vara på utrymmet vid snedtaket till förvaring. Det finns även en klädkammare till ett av sovrummen.
Ett badrum med dusch, kakel och klinkergolv med elvärme.
För att du ska kunna ta fram snöfria bilar byggdes en dubbel carport 2008.
Oavsett om du är odlingsintresserad eller inte kommer du få användning för detta underbara växthus. Väl tilltaget i storlek med vacker tegelmurad sockel och en installerad vedeldad kamin. Vill du inte odla så inred det som ett uterum för umgänge. Kaminen gör att du kan använda det stora delar av året.
Ett kallförråd på betongplatta om ca 10 kvm.
Här har det funnits ett gediget trädgårdsintresse och stora delar av trädgården är planterad med vackra perenner, buskar och blommor. Du kan njuta av den från de första lökväxterna på våren till de sent blommande på hösten.